Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach oraz Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Katowickiej zapraszają po raz drugi na Warsztaty chorałowe, które odbędą się tym razem w weekend 22-23 marca 2025. Warsztaty poprowadzi Sławomir Witkowski, a opiekę duchową będzie sprawował ks. Krzysztof Stala.

Warsztaty skierowane są przede wszystkim do wiernych, uczestniczących regularnie w Mszach “trydenckich”, ale do udziału zaproszeni są wszyscy pełnoletni. Przedmiotem warsztatów będzie nauka chorału gregoriańskiego na III Niedzielę Wielkiego Postu – części stałych i zmiennych oraz innych śpiewów wielkopostnych i pasyjnych, w tym także takich, które można wykorzystać we współczesnej liturgii Triduum Paschalnego. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w czytaniu rękopisów średniowiecznych oraz w wykonaniu prostych kompozycji polifonicznych. Konferencję o miejscu śpiewu w obrzędach liturgicznych wygłosi ks. Krzysztof Stala. Zajęcia będą odbywały się w Domu Parafialnym przy ul. Damrota 62 w Tychach od godziny 10:00 do 20:00 w sobotę i od 10:00 do 17:00 w niedzielę. Organizatorzy zapewniają obiady w te dni.

Zwieńczeniem warsztatów będzie uroczysta Msza święta w tradycyjnym rycie rzymskim w kościele św. Marii Magdaleny w Tychach – w niedzielę o godzinie 17:30, w czasie której uczestnicy wykonają wszystkie przewidziane na ten dzień liturgiczne śpiewy łacińskie.

Zapisy potrwają do 18 marca. Koszt uczestnictwa to dobrowolna ofiara na pokrycie kosztów.

Sławomir Witkowski – muzyk, gitarzysta, śpiewak oraz muzykolog, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kantor parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie. Od 1996 roku prowadzi męski chór Schola Cantorum Minorum Chosoviensis specjalizujący się w wykonywaniu chorału gregoriańskiego, z którym występował w kraju i za granicą oraz dokonał wielu nagrań. Współpracuje z Marcelem Pérèsem i jego Ensemble Organum. Jest wykładowcą Szkoły Kantorów w Krakowie.

Plan dnia

Sobota
9.00 rejestracja
10.00 – 14.00 zajęcia warsztatowe
14.00 obiad
15.00 konferencja
16.00 – 20.00 zajęcia warsztatowe

Niedziela
10.00 – 14.00 zajęcia warsztatowe
14.00 obiad
15.00 zajęcia warsztatowe
17.30 Msza Święta w klasycznym rycie rzymskim 

#